Woda demineralizowana, nazywana czasem dejonizowaną jest najważniejszą składową procesu mycia nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale również elewacji szklanych, okien, czy sidingu. Jej właściwości wykorzystywane są w szerokim spektrum zastosowań, nie tylko w branżach związanych z myciem.
Woda demineralizowana pozbawiona jest wszelkich związków mineralnych, które znaleźć możemy w wodzie z sieci i ujść prywatnych. Nie zawiera chloru, magnezu, sodu oraz wapnia. Czasami spotkać można się też z pojęciem wody dejonizowanej - nazwy co do zasady są wymienne. Obie tyczą się wody pozbawionej soli mineralnych, co czyni ją ultraczystą o unormowanym stopniu pH. Aby uzyskać wodę demineralizowaną potrzebny jest filtr odwróconej osmozy, który znaleźć można w specjalistycznych urządzeniach filtrujących.
Ze względu na swoje właściwości woda demineralizowana nie pozostawia charakterystycznych smug na powierzchni mytej. Dzieje się tak, ponieważ woda nie zawiera soli mineralnych, które osadzają się na powierzchni po jej odparowaniu. Pozbawienie chemicznego "szkieletu" na powierzchni panela znacznie zmniejsza łatwość przywierania nowych zabrudzeń. Dodatkowo woda poddana zjawisku odwróconej osmozy posiada unormowaną twardość i jest pozbawiona jonów (po umieszczeniu jej w polu elektrycznym nie można zaobserwować przepływu prądu elektrycznego) co sprawia, że polecana jest do mycia ogniw PV przez wszystkich ich producentów.